ul. Płochocińska 89C, 03-044 Warszawa

Tel: 22 614 48 57 lub 508 347 150, Email: westico@interia.eu

Ile kosztuje złomowanie auta?

ile kosztuje zlomowanie autaLegalne złomowanie pojazdu niedopuszczonego do ruchu ulicznego to nie koszt, a możliwość zysku. W przypadku starych pojazdów złomowanie samochodu może się okazać bardziej opłacalne niż jego sprzedaż. Dodatkowym atutem skorzystania z oferty legalnej stacji demontażu jest uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia, które umożliwia dopełnienie wszelkich formalności związanych z wyrejestrowaniem samochodu w Wydziale Komunikacji i z ubezpieczenia OC.

Ile można „zarobić” na złomowaniu samochodu? Kiedy złomowanie pojazdu jest bardziej opłacalne niż jego sprzedaż?

Stacja Demontażu Pojazdów czy Złomowisko?

Coraz więcej złomowisk specjalizujących się w utylizacji pojazdów mechanicznych równocześnie działa jako Stacja Demontażu Pojazdów. Nawiązując współpracę z takim miejscem możemy legalnie, bezpiecznie i z korzyścią zutylizować stary samochód, motor oraz dowolny inny pojazd mechaniczny.

To, czy dane złomowisko lub auto szrot działa jako SDP potwierdza dokument wydany przez marszałka województwa. Stacja Demontażu Pojazdów specjalizuje się w utylizacji złomu samochodowego, jednocześnie prowadząc odzysk części używanych.

Do Stacji można zgłosić pojazd z ważnym przeglądem technicznym oraz pojazd niedopuszczony do ruchu ulicznego. W tym drugim przypadku samochód należy przytransportować na lawecie. Wiele Stacji oferuje pomoc w organizacji transportu pojazdu lub wręcz dysponuje własną auto lawetą.

Ile „zarobię” na sprzedaży pojazdu?

To, ile „zarobisz” na sprzedaży pojazdu zależy od punktu, który wybierzesz. Stacje Demontażu Pojazdów stosują różne cenniki, stawki różnią się także w zależności od województwa. To samo dotyczy złomowisk.

W przypadki kasacji pojazdu na auto złomie stawka skupu obliczana jest na podstawie masy pojazdu - za każdy kilogram masy, który określony jest w dowodzie rejestracyjnym. Co ważne, samochód poddawany kasacji powinien być kompletny, co oznacza że masa złomowanego pojazdu nie powinna być mniejsza od tej w dowodzie rejestracyjnym o więcej niż 10%. W przypadku złomowania samochodu niekompletnego należy się liczyć z pewnymi stratami – za każdy kilogram brakującej wagi (w porównaniu z danymi z dowodu rejestracyjnego) złomowisko odejmuje określoną kwotę. Może to być kwota od kilkudziesięciu groszy do złotówki. Ważne jest również, że od masy pojazdu odlicza się określoną masę na tzw. części niemetalowe, do których zalicza się:

  • szkło,
  • plastik,
  • tekstylia,
  • płyny eksploatacyjne.

O kasacji pojazdu warto pomyśleć w sytuacji, w której sprzedaż rozbitego lub unieruchomionego pojazdu jest nieopłacalna. Auto złom to także dobra alternatywa w przypadku pojazdów, które nie posiadają ważnych badań technicznych i najprawdopodobniej bez dużego wkładu finansowego w naprawę nie zostaną dopuszczone do poruszania się po drogach.